reklama

Keď moc ničí Motýľa

Henri Charriére bol odsúdený za vraždu na doživotné nútené práce na Galejach. Francúzske súdy mu viacnásobne odmietli zmierniť alebo zrušiť tento trest. Podľa slov samotného Charriéra skutok nikdy nespáchal. Vo väzeniach si postupne odsedel takmer 14 rokov, počas ktorých sa viackrát pokúsil ujsť. Svoj skutok nikdy nepriznal a ani po 2 rokoch na „samotke“ nepovedal, že za vraždu je zodpovedný on. Piaty a posledný útek zo žalára mu vyšiel a neskôr sa z francúzskeho občana a väzňa stal občan Venezuely. Do svojej rodnej vlasti sa vrátiť nemohol, no neskôr predsa len uzrie svoju prvú ženu na jej smrteľnej posteli.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

O celom svojom utrpení píše knihu s názvom Motýľ, ktorá rozdelila (nielen) francúzsku spoločnosť na veriacich a inovercov v Henriho nevinu. Precíznosť s akou napísal svoju knihu a slovné zvýraznenia citových pochodov bolesti, lásky, sĺz, modlitieb ateistu, nenávisti, podnietili otvorenie verejnej diskusie čo s nehumánnym odsudzovaním ľudí. Neskôr boli pracovné tábory Galeje pri Francúzskej Guyane zrušené a Francúzsko ako demokratická krajina definitívne uzavrela kapitolu väznice, ktorá bola skôr symbolom totality ako demokracie. Jeden príklad za všetkých: dvadsať rokov nútených prác za krádež bicykla. (odsúdený zomiera po dvoch rokoch odpykávania si trestu na úplné fyzické vyčerpanie) Spravodlivého súdneho procesu sa Henri Charriére nikdy nedožil. Jeho minulosť čiastočne očistil až čas v ktorom prišla zmena politického systému Francúzska .

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nebol som tam, nemohol som nič k tomu povedať, znie akoby detskou rečou. Zmena politického a právneho usporiadania vtedy síce nastala, ale bola to len výmena vládnucej elity, ktorá si vymyslela nové pravidlá hry. Hry, ktorou bude riadiť spoločnosť. Prečo takto uvažujem? Lebo Henriho nikto úplne neočistil, ba práve naopak v tých časoch vzniká povestný „Antimotýľ“.

Ak ste úspešným podnikateľom, určite mi dáte za pravdu, že zmena obchodnej spoločnosti a jej pretransformovanie je viac než len jednoduché. A tak trochu jednoduchá je aj zmena politického systému. Môžete to nazvať ako len chcete, či už jazykom Platóna alebo Machiavelliho, môžete to nazvať revolúciou, alebo v dnešných časoch radšej sofistikovanejšie „zmena prostredníctvom volieb“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zmena je jednoduchá, menia sa iba persóny a riadiace elity. A možno ani tie nie. Hra je však stále o tom istom. Vtedy, aj dnes a tak tomu bolo aj pri zmene systému v našich končinách. Aj my v strednej Európe máme svojho Motýľa, určite ich je aj viac. Nevinní sa vždy dokážu ocitnúť v žalári so statusom nespravodlivého. Opätovné pokusy o očistenie svojho mena a obnovenie súdnych procesov sú nevyslyšané, ba až blokované. V tomto tu je sama podstata riadenia spoločnosti. Hru hrajú vždy tí istí... Moc je vždy zneužitá, doposiaľ každým.

Verím, že Henri bol nevinný.

Tento článok som nepísal len o ňom. Myslel som aj na toho..., ktorý sedí v žalári od roku 1993. V mojich očiach je však nevinný. Má len jednu smolu. Dnešnej vládnucej elite totiž vadí. Ale prečo?

Michal Ďureje

Michal Ďureje

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mnohých ľudí politika nudí, avšak mňa napĺňa. Teda ak ide o politiku, ktorá je tvorená hodnotne, a na hodnotách. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu